Czy komora hiperbaryczna pomaga w leczeniu szumów usznych?

Komora hiperbaryczna to urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki jej unikatowym właściwościom, możliwe jest skuteczne leczenie rozmaitych dolegliwości zdrowotnych. Jedną z przypadłości, które znajdują się na tej liście, jest nagła utrata słuchu. Na czym polega i w jaki sposób hiperbaria tlenowa może pomóc w jej leczeniu? Czy możliwe jest odzyskanie słuchu po nagłej głuchocie? Odpowiadamy.
Czym jest nagła utrata słuchu o niejasnym pochodzeniu?


Nagła głuchota czuciowo- nerwowa (niedosłuch odbiorczy) jest to idiopatyczne upośledzenie słuchu, które pojawia się nagle, bez konkretnej przyczyny. Charakteryzuje się ono częściową lub całkowitą utratą słuchu w obu uszach lub jednym z nich, choć najczęściej dolegliwość ta jest jednostronna. Objawy upośledzenia słuchu narastają w ciągu kilku do kilkunastu godzin. Żeby zostały spełnione kryteria nagłej głuchoty czuciowo- nerwowej, ubytek słuchu w trzech sąsiadujących ze sobą częstotliwościach musi wynosić powyżej 30 dB.


Nagła utrata słuchu (głuchota idiopatyczna) najprawdopodobniej spowodowana jest zaburzeniami w układzie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Mogą one być wynikiem skurczu naczyniowego lub zatoru powstałego w świetle naczynia. Konsekwencją tych nieprawidłowości jest niedotlenienie komórek zmysłowych narządu słuchu. To prowadzi do zaburzenia jego czynności manifestujących się głuchotą. Warto wiedzieć, że nagła głuchota idiopatyczna może być stanem odwracalnym. Żeby było to jednak możliwe, konieczne jest podanie pacjentowi stosownych preparatów. Pomocna może okazać się również kuracja wspomagająca w komorze hiperbarycznej. Więcej na temat samego urządzenia można przeczytać tu: co to jest komora hiperbaryczna, do czego zachęcamy.


Nagła utrata słuchu w jednym uchu (głuchota idiopatyczna) - objawy


Podstawowym objawem nagłej głuchoty czuciowo- nerwowej (SSNHL) jest pojawienie się niespodziewanego, jednostronnego upośledzenia słuchu. Może być ono odczuwane przez chorego w różnorodny sposób. Najczęściej jest to uczucie obecności ciała obcego, zatkania czy pełności w uchu. Osoba dotknięta tą przypadłością na początku może nie doświadczać ubytku słuchu, a jedynie wyżej wymienionych dolegliwości. To niestety nierzadko skutkuje brakiem podjęcia stosownego działania.


Nagła utrata słuchu w jednym uchu może manifestować się także w inny sposób. Kolejnymi jej objawami są:

 • Nagły szum w uszach (o charakterze dzwonienia, pisku),
 • Zawroty głowy,
 • Zaburzenia równowagi,
 • Ból, pieczenie, mrowienie, drętwienie w okolicy ucha (rzadko).

Najczęstsze przyczyny utraty słuchu


Nagła głuchota sama w sobie nie jest traktowana jako choroba lub objaw kliniczny. Znalezienie przyczyn jej występowania to nierzadko trudne zadanie. Dlatego też nazywana jest jako głuchota idiopatyczna, czyli bez konkretnego powodu. Przyjmuje się jednak, że przyczyny głuchoty to najprawdopodobniej zaburzenia powstałe w układzie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Za jej występowanie mogą być odpowiedzialne również takie jednostki chorobowe, jak:


 • Cukrzyca,
 • Choroby układu krążenia,
 • Choroby ośrodkowego układu nerwowego (powodujące uszkodzenie naczyń),
 • Uogólnione zakażenia.

Przyczyny utraty słuchu to także schorzenia powiązane z chorobami uszu, do których zaliczane są:


 • Otoskleroza,
 • Niedosłuch o podłożu genetycznym,
 • Długotrwałe przebywanie w hałasie,
 • Uszkodzenia wirusowe (półpasiec uszny, świnka, odra, półpasiec) lub bakteryjne (mykoplazmatyczne zapalenie płuc),
 • Przewlekłe zapalenie uszu.

Nagła głuchota leczenie - najskuteczniejsze metody


Pacjenci, którzy doświadczają wyżej opisanych dolegliwości, powinni skonsultować się z lekarzem. Po przeprowadzeniu zalecanych badań specjalista zyska pewność, czy powoduje je nagła głuchota idiopatyczna. Kolejnym krokiem będzie podjęcie stosownych działań w celu wyeliminowania problemu. Warto wskazać, że nagła czuciowo - nerwowa utrata słuchu jest na 14-tym miejscu wg rankingu WHO chorób utrudniających życie. Leczenie wyżej wymienionej dolegliwości polega głównie na wykorzystaniu preparatów, których celem jest poprawa mikrokrążenia. Pacjentom podawane są także medykamenty wpływające na krzepnięcie i hamujące agregację płytek. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwwirusowe, aby możliwe było odzyskanie słuchu po zapaleniu ucha.

Skutecznym sposobem na odzyskanie słuchu po nagłej głuchocie jest hiperbaria tlenowa pod ciśnieniem 3 ATA (Atmosfer Absolutnych).


Wg badań "Hyperbaric Oxygenation as Adjunctive Therapy in the Treatment of Sudden Sensorineural Hearing Loss" https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7696315/ przy 3 ATA następuje wzrost ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi do 200 kPa, co prowadzi do wzrostu koncentracji tlenu we krwi o 15 razy w porównaniu do normalnego stanu. Dzięki temu drobne naczynia kapilarne znajdujące się w uszach, które są uszkodzone lub zapchane, powodując niedosłuch, zostają dotlenione, udrożnione i odbudowane, a słuch jest przywracany stopniowo już od 8-go zabiegu. Naprawa słuchu zaczyna się od najniższych częstotliwości, które już po 10 zabiegach zaczynają być lepiej słyszalne o 20 db, a tempo naprawy słuchu dla wyższych częstotliwości wynosi ok 10 db na 20 zabiegów.


Zabiegi w 3 Atmosferach trwają w Oxomedica 3 godziny i ich koszt wynosi 850 PLN na zabieg. Podobnie jak przy pozostałych zabiegach w mniejszym ciśnieniu – obowiązuje 10% rabatu przy wykupieniu 10 zabiegów z góry i większe rabaty przy 30 i więcej zabiegach. Więcej informacji na temat korzyści wynikających z kuracji w medycznej komorze hiperbarycznej, można znaleźć tu: komora hiperbaryczna zalety.


Czym jest uraz akustyczny?


Uraz akustyczny jest to odbiorcze uszkodzenie słuchu, do którego doszło w wyniku hałasu. W zależności od czasu oddziaływania fal dźwiękowych, można wyróżnić:


 • Ostry uraz akustyczny. Jest to upośledzenie słuchu, do którego doszło poprzez krótkotrwałe oddziaływania hałasu, charakteryzującego się wysokim natężeniem (> 130 dB).
 • Przewlekły uraz akustyczny. Jest to trwałe upośledzenie słuchu, będące efektem długotrwałej ekspozycji na umiarkowany hałas (80 – 85 dB).

Osoby doświadczające urazu akustycznego nierzadko skarżą się m.in. na takie dolegliwości, jak:


 • Szum, pisk, świst, brzęczenie w uszach,
 • Ból ucha,
 • Krwawienie z ucha,
 • Głuchota,
 • Zaburzenie koncentracji,
 • Uczucie ciśnienia w uchu i w głowie

Uraz akustyczny leczenie - jak poprawić słuch?


Ubytek słuchu do którego doszło w wyniku urazu akustycznego może być odwracalny, choć niestety nie zawsze. Szczególnie problematyczna może okazać się poprawa słuchu w takim przypadku jak przewlekły uraz akustyczny. Leczenie takiej przypadłości najczęściej polega na stosowaniu rozmaitych medykamentów. Pomocna jest także hiperbaria tlenowa, ale nie zaleca się jej, jeśli mechaniczny uraz ucha miał miejsce w ciągu ostatniego miesiąca, bo wtedy pacjent może odczuwać ból pod wpływem wysokiego ciśnienia. Informacje na temat komory dostępne są tu: jak działa komora hiperbaryczna. Należy pamiętać jednak o tym, że jak każda metoda leczenia, tak i również tlenoterapia może nie być odpowiednia dla każdego pacjenta. Dlatego przed podjęciem decyzji o jej włączeniu, warto zapoznać się z wykluczeniami, opisanymi tu: komora hiperbaryczna - przeciwwskazania. Ponadto, najlepiej skonsultować się w tej kwestii z lekarzem.