Przeciwwskazania do komory hiperbarycznej
Tlenoterapia hiperbaryczna jest zabiegiem leczniczym, a jego działanie opiera się na wykorzystaniu czystego tlenu, podanego pod odpowiednio wysokim ciśnieniem (jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat samego zabiegu, sprawdź tu: co to jest komora hiperbaryczna
W celu przeprowadzenia tlenoterapii wykorzystuje się komorę hiperbaryczną. W Oxomedica udostępniamy naszym pacjentom najwyższej jakości sprzęt, który pozwala na bezpieczne i efektywne przeprowadzenie zabiegu. Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku innych metod leczniczych, również korzystanie z komory hiperbarycznej ograniczone jest pewnymi przeciwwskazaniami. Jeśli więc planujesz doświadczyć tlenoterapii w Oxomedica, zapoznaj się najpierw z listą dolegliwości, które wykluczają korzystanie z komory hiperbarycznej. Poniżej przedstawiamy szczegółowy spis.
Komora hiperbaryczna (KH) to urządzenie, które pozwala na leczenie różnych schorzeń poprzez oddychanie czystym tlenem w warunkach wyższego ciśnienia atmosferycznego. Zabieg ten polega na umieszczeniu pacjenta w specjalnej komorze, która jest wypełniona czystym tlenem, a następnie zwiększa się ciśnienie wewnątrz komory. Oto kilka wskazań i przeciwwskazań do stosowania komory hiperbarycznej.
Wskazania do stosowania komory hiperbarycznej obejmują kilkaset schorzeń, ale podamy tutaj najciekawsze:
- Choroby trudne do diagnozy lub o nieznanym pochodzeniu - komora hiperbaryczna wzmacnia system odpornościowy Twojego organizmu, dzięki czemu można pozbyć się trudnych do zdiagnozowania schorzeń. Zwłaszcza, jeśli czynnikiem chorobotwórczym są patogeny takie jak wirusy, bakterie czy grzyby. Wysokie ciśnienie atmosferyczne i czysty tlen zwiększają przepływ krwi w uszkodzonych tkankach, oraz mają działanie antyseptyczne. Do ciekawych przypadków, w których komora jest skuteczna po ok 10 zabiegach zaliczane są np. intensywne migreny o niewyjaśnionym podłożu.
- Przewlekłe zapalenie pęcherza - przeważnie wywoływane bakteriami, które są lekooporne. Komora hiperbaryczna w takiej sytuacji skutecznie eliminuje aktywną postać choroby. Aby uniknąć ponownego zakażenia należy wyeliminować jego źródło, a w tym celu należy zadać sobie pytanie: w jaki sposób te bakterie wprowadzane są do naszego układu moczowego i zmienić pewne czynności w życiu codziennym oraz źródła bakterii w diecie, aby pozbyć się problemu.
- Trudno gojące się rany - ropnie, trudno gojące się rany i inne o podłożu bakteryjnym bardzo szybko (już po 3 zabiegach) uzyskują poprawę dzięki antyseptycznemu działaniu tlenu pod wysokim ciśnieniem.
- Zaburzenia neurologiczne - leczenie w komorze hiperbarycznej pomaga w przypadku różnych zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba dekompresyjna (wynikająca z nurkowania), urazy głowy, udary, kontuzje i choroby zwyrodnieniowe.
- Zwiększenie przepływu krwi - stosowanie komory hiperbarycznej pomaga w przypadku chorób, które powodują niedokrwienie tkanek, takich jak choroby serca, choroba Raynauda i cukrzyca.
- Leczenie żylaków - w przypadku połączenia hiperbarii tlenowej z postem można wyleczyć żylaki zarówno widoczne na skórze, jak i organów wewnętrznych.
- Bóle stawów - hiperbaria w połączeniu z postem suchym i postem na wodzie to najskuteczniejszy sposób, aby uniknąć endoprotezy biodra i odzyskać sprawność ruchową. Zachęcamy do obejrzenia filmu
- Odmłodzenie organizmu i poprawa wyglądu skóry - to efekty uboczne. Komora przywraca zdrowie, a zdrowy organizm po prostu wygląda ładnie. Po 8 zabiegach następuje widoczna poprawa wyglądu skóry. Zmniejszają się zmarszczki i skóra nabiera jędrności oraz młodszego wyglądu.
Jednocześnie komora hiperbaryczna zwiększa wydolność organizmu, więc jeśli zależy Ci na maksymalnych efektach Twoich ćwiczeń, to przed treningiem wykonaj sesję w komorze. Tylko nie wykonuj po intensywnych ćwiczeniach, żeby nie przedobrzyć i nie mieć pulmunologicznego zatrucia tlenowego.
Komora hiperbaryczna - przeciwwskazania do zabiegu
Pomimo wielu właściwości leczniczych, nie każdy pacjent może skorzystać z terapii w komorze hiperbarycznej. Przed przystąpieniem do kuracji, najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który udzieli wszelkich niezbędnych wskazówek w tym zakresie i wyjaśni czy dla danego pacjenta odpowiednia będzie terapia hiperbaryczna.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia tego zabiegu, to:
Bezwzględne
- 01Nieleczona odma opłucnowa. To jedna z chorób, klasyfikowana jako bezwzględne przeciwwskazania do komory hiperbarycznej. Zgodnie z prawem Boyle’a- Mariotte’a, w trakcie dekompresji, narastająca odma stanowi zagrożenie dla życia pacjenta
- 02Przebite płuca/ zabieg torakotomii wykonany w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Choroby płuc mogą być leczone w urządzeniu, jakim jest komora hiperbaryczna. Przeciwwskazania do takiej kuracji to jednak niezagojone, fizyczne rany, związane z ich urazem/ rozcinaniem
- 03Chemioterapia z użyciem określonych leków (doksorubicyna, adramycyna, bleomecyna, cisplatyna). Skutki uboczne komory hiperbarycznej w tym wypadku, to pozbywanie się przez organizm tych leków w przyspieszonym tempie, co niweluje ich działanie i powoduje oparzenia wewnętrzne
- 04Przyjmowanie disulfiram (antabuse) lub Mafenide acetate (sulfamylon)
- 05Niewyleczone urazy siatkówki i rogówki oka, erozja siatkówki, erozja rogówki
Względne
- 01Wszczepiony rozrusznik serca. Powszechnie stosowane baterie w tego typu urządzeniach wybuchają pod ciśnieniem powyżej 2 ATA, panującym w komorze, jaką jest komora hiperbaryczna. Przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu dotyczą zatem osób, które go mają
- 02Wszczepiony aparat słuchowy z baterią/ elektroniką, której nie można wyjąć to kolejny z powodów, dla których nie zaleca się przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem urządzenia typu komora hiperbaryczna. Przeciwwskazania w tym wypadku wynikają z faktu, że baterie wybuchają pod wpływem ciśnienia powyżej 2 ATA
- 03Pęknięty bębenek/ przebite ucho
- 04Ostra infekcja dróg oddechowych, zatok (często zapchane zatoki uniemożliwiają sprężenie do odpowiedniego ciśnienia)
- 05Przebyte zabiegi operacyjne płuc, mostka, ucha środkowego (trzeba odczekać minimum 3 miesiące od ostatniego zabiegu)
- 06Rozedma płuc
- 07Astma oskrzelowa
- 08POCHP
- 09Padaczka
- 10Ciąża
- 11Klaustrofobia
- 12Podwyższona temperatura ciała
- 13Drgawki
Komora hiperbaryczna - powikłania po zabiegu
Rozwiązanie, jakim jest leczenie tlenem w komorze hiperbarycznej, wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, do których może prowadzić zarówno wysokie ciśnienie w komorze, jak i toksyczne działanie sprężonego tlenu. W związku z tym, przed przystąpieniem do kuracji, konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego, podczas którego zostaną wykluczone wszelkie przeciwwskazania. Komora hiperbaryczna, pomimo dobroczynnego wpływu na ludzki organizm, jak każda procedura medyczna, może powodować szereg powikłań, o których niewątpliwie należy wiedzieć przed skorzystaniem z niej. Komora pozwala zwalczyć wiele chorób, ale w niektórych przypadkach odnotowuje się niekorzystne działanie terapii, podczas której wykorzystywana jest komora hiperbaryczna. Skutki uboczne tego typu kuracji, wskazujemy poniżej.
Komora hiperbaryczna - skutki uboczne tlenoterapii
Jakie skutki uboczne może powodować tlenoterapia hiperbaryczna? Powikłania, które są najczęściej obserwowane, to:
- Uraz ciśnieniowy ucha,
- Uraz ciśnieniowy zatok,
- Hipoglikemia prowadząca do drgawek,
- Czasowa krótkowzroczność,
- Zatrucie tlenem,
- Bóle brzucha, nudności, wymioty,
- Kaszel,
- Bóle głowy,
- Mrowienie lub drętwienie palców i kończyn,
- Bóle w klatce piersiowej.
Warto w tym miejscu zaznaczyć jednak, że skutki uboczne komory hiperbarycznej, najczęściej występują krótkotrwale, przechodzą samoistnie i często skorelowane są ze wzmocnieniem działania (lub oczyszczania się organizmu) z przyjmowanych równolegle leków. Wybierając naszą placówkę, zyskujesz pewność, że kuracja ta zostanie wykonana zgodnie ze sztuką, dekompresja będzie odpowiednio wydłużona do możliwości Twojego organizmu, a ryzyko powikłań będzie jak najmniejsze.
W każdym momencie można też w razie potrzeby ze względów bezpieczeństwa skrócić zabieg, rozpocząć dekompresję i opuścić szybciej komorę.
Materiały źródłowe:
https://www.researchgate.net/publication/313843326_Aktualne_zastosowanie_hiperbarii_tlenowej
https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/10266/0