Hiperbaryczna tlenoterapia przy boreliozie

Boreliozę można wyleczyć za pomocą HBOT

Borelioza to bardzo niebezpieczna choroba, z którą często nie radzą sobie antybiotyki – szczególnie w przypadku, gdy nie podejmiemy leczenia krótko po kontakcie z kleszczem. Lista objawów boreliozy jest bardzo długa – u pacjentów występują m.in.:


 • gorączka
 • dreszcze
 • poty
 • uderzenia gorąca
 • zapalenia stawów
 • oraz wiele objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego.
 • Borelioza może występować pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu
 • silne bóle głowy
 • sztywność karku
 • nudności
 • wymioty

Tlenoterapia hiperbaryczna redukuje stany zapalne i już na początku terapii może złagodzić lub eliminować niektóre z objawów przewlekłej infekcji


Dodatkowo regularne sesje HBOT wspierają organizm podczas długotrwałej antybiotykoterapii.


 • Tlen to silny środek bakteriobójczy, zaś Borrelia burgdorferi (bakterie wywołujące boreliozę) umierającą w obfitej ilości tlenu.

Co ważne: tlenoterapia jest skuteczna wobec baterii beztlenowych, które wywołują wiele infekcji zagrażających życiu.


Tlen zabija wewnątrzkomórkowe bakterie (np. Mycoplazma, Bartonella), wirusy i pierwotniaki, wspomagając rozwój nowych komórek. Wśród pacjentów z boreliozą, którzy w leczeniu wykorzystują tlenoterapię, zaobserwowano tzw. reakcję Jarischa-Herxheimera, która zachodzi wówczas, gdy z zabitych antybiotykiem bakterii zostaje wydzielona toksyna. To najlepszy dowód na to, że duże dawki tlenu są toksyczne dla bakterii Borrelia burgdorferi.


 • Działający jak antybiotyk tlen zakłóca metabolizm bakterii.

Ponadto w wyniku tlenoterapii powstają wolne rodniki, które są toksyczne dla mikroorganizmów, zaś sama terapia może okazać się złotym środkiem w przypadku infekcji opornych na antybiotyki.


Jeśli zaś dodatkowo w leczeniu wykorzystujemy antybiotykoterapię – podawanie tlenu pod wyższym ciśnieniem w komorze hiperbarycznej sprawi, że działanie leków będzie skuteczniejsze (tlen jest niezbędny przy transporcie antybiotyku do bakterii).


Skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu boreliozy potwierdziły badania – w 1998 r. zespół doktora Williama Fife’a sprężał chorych na boreliozę pacjentów do ciśnienia 2,36 ATA i podawał im do oddychania czysty tlen. Efekt? Blisko 85 proc. pacjentów zaobserwowało znaczącą poprawę – na tyle, że objawy choroby znikały całkowicie.


U 40-letniego mężczyzny została zdiagnozowana Borelioza w kwietniu 1997 roku, choć objawy były nierozpoznane przez co najmniej dwanaście miesięcy wcześniej. Był strażakiem i stał się niezdolny do pracy z silnym bólem stawów, zmęczeniem, a jego pamięć krótkotrwała była bardzo zła. Czytał stronę lub dwie i od razu nic z nich nie pamiętał. Czuł się „zużyty i bezużyteczny”. Rozpoczął terapię tlenem hiperbarycznym 2,4 ATA przez 60-90 minut, dwa razy dziennie. Zadziałało dobrze, bóle stawów i zmęczenie znikły. Jego pamięć zaczęła się regenerować do miejsca, w którym był w stanie przeczytać cały tom i zapamiętać to, co było na prawie każdej stronie. Stwierdził, że nigdy wcześniej nie miał możliwości zapamiętywania tak dokładnie rzeczy lub wspomnień. Ze względu na ciągłą poprawę stanu klinicznego i skanów pacjent przeszedł łącznie 141 hiperbarycznych zabiegów tlenowych i poczuł się w 100% sił oraz mógł wrócić do pracy jako strażak na pełen etat. https://sarasgarden.org/wp-content/uploads/2013/12/Lyme-Disease-HBOT.pdf

Co ważne – stan wielu pacjentów przed zastosowaniem tlenoterapii pogarszał się nawet pomimo leczenia. Dopiero tlenoterapia hiperbaryczna przyniosła pozytywne efekty.


Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia terapii

Borelioza, zwana również chorobą z Lyme od angielskiego “Lyme disease”, to zapalna choroba układowa, przenoszona przez kleszcze. Te ostatnie, są nosicielami bakterii beztlenowej o nazwie Borrelia burgdorferi, która dostaje się do organizmu człowieka poprzez wymiociny lub ślinę kleszcza i zadomawia w tkankach nerwowych oraz mięśniach. Objawy boreliozy po ukąszeniu pajęczaka są na tyle niejednoznaczne, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma z nią do czynienia. Problemy zaczynają się jednak w momencie, gdy oznaki tej choroby w znaczącym stopniu utrudniają życie chorego. Są to objawy dermatologiczne, kardiologiczne, neurologiczne, a także reumatologiczne, jak zapalenie stawów. Borelioza to choroba, która może powodować poważne komplikacje zdrowotne, dlatego należy ją odpowiednio leczyć. Jedną z kuracji wspomagających, doskonale sprawdzających się w tym przypadku, jest komora hiperbaryczna.


Borelioza – komora hiperbaryczna sposobem na walkę z chorobą z Lyme


Podstawową metodą leczenia boreliozy, jest antybiotykoterapia, jednak nie zawsze okazuje się być ona w pełni skuteczna, szczególnie gdy organizm pacjenta jest atakowany przez chorobę od dłuższego czasu. Wynika to z faktu, że krętki borrelii lokują się w głęboko osadzonych tkankach, co znacząco utrudnia ich zwalczanie. Ponadto, zaliczane są one do grupy mikroorganizmów, które cechuje umiejętność szybkiego oczyszczania się z toksyn. Dlatego też koniecznym jest wprowadzenie kompleksowej terapii, pozwalającej należycie uporać się z chorobą, jaką jest Borelioza. Komora hiperbaryczna to jedno z rozwiązań, których skuteczność w tej kwestii została potwierdzona naukowo.


Zapalenia stawów borelioza – skuteczność hiperbarii tlenowej


Jak wspomnieliśmy wcześniej, jeden z objawów choroby z Lyme, to zapalenie stawów. Borelioza, dająca tego typu oznaki, jest już na tyle rozwinięta, że stosowanie wyłącznie farmakoterapii, prawdopodobnie okaże się niewystarczające. W tym wypadku, należy podjąć dodatkowe leczenie, a jest nim tlenoterapia. Borelioza, wywoływana prętkiem borrelii, czyli bakterią beztlenową, toleruje stężenie tlenu w organizmie nie wyższe niż 20%. W związku z powyższym, znaczący wzrost stężenia tlenu we krwi sprawia, że dochodzi do zakłócenia rozwoju choroby, jaką jest borelioza. Komora hiperbaryczna to właśnie to urządzenie, z zastosowaniem którego możliwe jest podawanie pacjentowi czystego tlenu pod wysokim ciśnieniem. Specyficzne warunki, panujące w kapsule sprawiają, że tlen łatwiej przenika do tkanek. Warto zaznaczyć także, iż tlenoterapia wykazuje również takie działanie jak:


 • Poprawa funkcji immunologicznych organizmu,
 • Stymulacja regeneracji tkanek,
 • Przyspieszenie krążenia,
 • Wzmocnienie organizmu,
 • Usprawnienie przedostawania się antybiotyku do bakterii.

Tlenoterapia – borelioza nie ma z nią szans


Najskuteczniej wyleczyć trwale boleriozę łącząc ze sobą post na wodzie z zabiegami w komorze hiperbarycznej pod ciśnieniem 2.7 Atmosfer. Liczba potrzebnych sesji oscyluje wtedy w granicach 24-40 i zależna jest od indywidualnej reakcji pacjenta oraz tego, czy zgodnie z zaleceniem prowadzi post, czy nie. Rekordowo można wyleczyć boleriozę w 11 dni, stosując połączenie postu suchego z terapią HBOT.


Stwierdzono u Ciebie chorobę z Lyme i chcesz wspomóc skuteczność stosowanej przez Ciebie farmakoterapii? A może borykasz się z powikłaniami po chorobie, jakimi jest m.in. zapalenie stawów? Borelioza to jeden z tych problemów zdrowotnych, które należy leczyć w sposób kompleksowy, dlatego też odwiedź naszą placówkę i skorzystaj z tlenoterapii, przy użyciu medycznej komory hiperbarycznej. Regularne seanse w naszej kapsule, z całą pewnością pomogą Ci skuteczniej uporać się z problemami zdrowotnymi i powrócić do pełni sił.