Co to jest komora hiperbaryczna?

Ostatnimi czasy, coraz więcej mówi się o dobroczynnym wpływie terapii z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia, jakim jest komora hiperbaryczna. Co to właściwie jest, do czego służy i na czym polega kuracja z jej udziałem? Odpowiedź na to pytanie, znajdziesz w tym artykule. Przybliżyliśmy w nim również proces leczenia, z wykorzystaniem komory, który nosi nazwę tlenoterapia. Co to jest? Tego również dowiesz się, czytając przygotowany przez nas tekst. Zapraszamy.
Komora hiperbaryczna - co to jest?


Terapia hiperbaryczna jest zabiegiem polegającym na podawaniu pacjentowi czystego tlenu, w warunkach odpowiednio wysokiego ciśnienia. W kuracji tej wykorzystywana jest specjalistyczna komora, czyli tytułowa komora hiperbaryczna. Co to jest? Nic innego, jak szczelnie zamykane urządzenie, w którym panują warunki odpowiednie do efektywnego przeprowadzenia tlenoterapii hiperbarycznej. Mowa tu o ciśnieniu, sięgającym wartości nawet 3 razy większej, od wartości ciśnienia atmosferycznego. Takie okoliczności dają możliwość zniwelowania fizjologicznych barier, przenikającego do komórek tlenu. Tlen pod ciśnieniem powyżej 2 Atmosfer rozpuszcza się w osoczu w stężeniu na tyle dużym, że wzmacnia to produkcję komórek macierzystych Twojego organizmu. Dodatkowo powoduje, że komórki otrzymują zwiększone dawki tlenu, co w znacznym stopniu wspomaga leczenie wielu różnorodnych schorzeń.


Przejdźmy teraz do omówienia, jak działa komora hiperbaryczna. Otóż w urządzeniu wykorzystywanym to hiperbarii tlenowej panują warunki, w których tlen, ma właściwości przenikania nawet do nieukrwionych miejsc w organizmie. Co ciekawe, zwiększenie poziomu tlenu, można stwierdzić także we krwi, limfie czy płynie mózgowo- rdzeniowym. Dzieje się tak za sprawą ciśnienia, które w medycznej komorze hiperbarycznej wynosi nawet aż 3.2 ATA, czyli Atmosfer Absolutnych (suma wszystkich ciśnień działających na daną powierzchnię). Pacjent, który przebywa w komorze hiperbarycznej otoczony jest oczyszczonym przefiltrowanym powietrzem, a z maseczki wdycha czysty tlen. Czynność tą może wykonywać w pozycji siedzącej lub leżącej (w zależności od rodzaju urządzenia).


W komorze hiperbarycznej medycznej za pomocą specjalnej maseczki z dwoma przewodami o średnicy ok 3 cm podawany jest z jednej strony czysty tlen, a z drugiej odprowadzane jest poza komorę wydychane powietrze.

Co to jest tlenoterapia i jak przebiega? Odpowiadamy


Omówiliśmy już pobieżnie urządzenie, jakim jest komora hiperbaryczna. Jednak co to jest tlenoterapia i jak przebiega ta forma leczenia? Otóż hiperbaria tlenowa, którą wykonuje się z zastosowaniem komory hiperbarycznej, jest to zabieg, w trakcie którego pacjent oddycha stuprocentowym tlenem, a jest mu on podawany w warunkach odpowiednio wysokiego ciśnienia. Przyjmuje się, że powinno ono wynosić więcej niż 2 ATA. Zanim jednak zostanie przeprowadzone leczenie tlenem w komorze hiperbarycznej, wymagane jest odpowiednie przygotowanie się pacjenta do zabiegu. Mowa tu o wykonaniu takich czynności, jak:


  • Ubranie się w wygodną, 100% bawełnianą odzież (inne materiały mogą generować iskry w atmosferze z wysokim stężeniem tlenu pod ciśnieniem, co stanowi zagrożenie pożarowe),
  • Zdjęcie wszelkiego rodzaju biżuterii (może iskrzyć lub utleniać się, powodując alergie skórne),
  • Zmycie makijażu i innych substancji, które pacjent uprzednio nałożył na skórę (zaleca się nie używanie perfum, lakieru oraz żelu do włosów),
  • Nie malowaniu paznokci przed zabiegiem.

Po wejściu do komory hiperbarycznej, dochodzi do stopniowego zwiększania panującego w jej wnętrzu ciśnienia, aż do momentu uzyskania wymaganej wartości i kolejno utrzymaniu jej na stałym poziomie. Zabieg trwa od 120 – 130 minut (w tym kompresja i dekompresja) i jest to czas, jaki pacjent spędza w komorze.


Czy pojedynczy zabieg może w czymkolwiek pomóc? Nie. Aby organizm zaczął produkować intensywnie komórki macierzyste, potrzeba przynajmniej 3 zabiegów pod rząd (dzień po dniu), a do wyleczenia różnych schorzeń potrzeba od 5 (jak w przypadku Covid i long-Covid) do nawet 60 zabiegów (jak w przypadku wyleczenia zapalenia kości lub do cofnięcia procesów starzenia i odmłodzenia organizmu o ok. 10 lat) wykonywanych dzień po dniu. W przypadku dłuższych sesji można zachować 1-2 dniowe przerwy raz na tydzień, aby pacjent mógł odpocząć od zabiegów i miał czas na regenerację psychiczną i fizyczną.

Co to jest komora hiperbaryczna i do czego służy? Podsumowanie


Istnieje wiele chorób, w leczeniu których zastosowanie znajduje komora hiperbaryczna. Omówiony przez nas został również sam proces leczenia przy jej użyciu. Przychodzi teraz czas na podsumowanie – co to jest komora hiperbaryczna i do czego służy? Otóż wykorzystuje się ją m.in. do leczenia takich schorzeń, jak:


  • Leczenie zapalenia pęcherza,
  • Zapalenie zatok,
  • Urazy mięśniowo- szkieletowe i wielonarządowe,
  • Trudno gojące się rany, ropnie,
  • Przewlekłe stany zapalne.

Te i wiele innych chorób, możliwych jest do wyleczenia właśnie dzięki hiperbarii tlenowej. Jeżeli chcesz poznać korzyści wynikające z takiej terapii, sprawdź tu: komora hiperbaryczna zalety. Znajduje się tam wiele cennych informacji. Zachęcamy do lektury.


Materiały źródłowe:

https://www.researchgate.net/publication/313843326_Aktualne_zastosowanie_hiperbarii_tlenowej

https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/10266/0

https://www.czytelniamedyczna.pl/380,terapia-tlenem-hiperbarycznym-w-centrum-leczenia-oparzen-doswiadczenia-wlasne.html