Jak działa komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna to specjalistyczne, szczelnie zamknięte pomieszczenie, które zostało skonstruowane na potrzeby hiperbarii tlenowej. Metoda ta cieszy się coraz większą popularnością, gdyż stanowi doskonałe wsparcie w leczeniu wielu chorób. Jak działa komora hiperbaryczna, do czego służy i jak przebiega leczenie tlenem w komorze hiperbarycznej? Odpowiedzi na te pytania, udzielamy w dalszej części artykułu.
Jak działa komora hiperbaryczna? Wyjaśniamy


Zanim omówimy działanie komory hiperbarycznej, w pierwszej kolejności przybliżymy pokrótce, co to jest komora hiperbaryczna. Otóż jest to szczelnie zamknięte urządzenie, które umożliwia kontrolowanie parametrów środowiska, jakie panują w jego wnętrzu. Mowa tu o ciśnieniu, stężeniu tlenu, temperaturze czy wilgotności. O tym, do czego służy komora hiperbaryczna już wspominaliśmy, jednak warto nieco szerzej omówić ten temat. Tego typu urządzenie przeznaczone jest bowiem do przeprowadzania zabiegów tlenoterapii, z wykorzystaniem ciśnienia wyższego od atmosferycznego. W trakcie kuracji pacjent oddycha czystym, stuprocentowym tlenem.


Uważa się, że do skutecznego wykonania zabiegu, koniecznym jest, aby ciśnienie w komorze było wyższe niż 2 ATA, czyli 2 Atmosfery Absolutne (suma wszystkich ciśnień oddziałujących na daną powierzchnię).


Obecnie na rynku, dostępne są różnorodne urządzenia do przeprowadzania tlenoterapii, jednak najbardziej skutecznym, okazuje się być medyczna komora hiperbaryczna. Działanie takiej komory pozwala na uzyskanie ciśnienia pracy nawet do 3,2 ATA, a to natomiast przekłada się na wielokrotnie zwiększenie ilości tlenu, dostarczanego do komórek organizmu. Zabiegi z wykorzystaniem medycznej komory hiperbarycznej, przeprowadzane są w placówce Oxomedica i niewątpliwie warto się na nie zdecydować.

Na czym polega działanie komory hiperbarycznej? Odpowiadamy


Komora hiperbaryczna, jako urządzenie wykorzystywane w hiperbarii tlenowej, idealnie nadaje się do wspomagania leczenia wielu różnorodnych dysfunkcji. Na podstawie wielu przeprowadzonych badań, dowiedziono skuteczność kuracji z zastosowaniem urządzenia typu komora hiperbaryczna. Jakie jest jej działanie? Otóż po wejściu do jej wnętrza, dochodzi do stopniowego zwiększania ciśnienia, aż do momentu osiągnięcia wymaganej wartości, a następnie utrzymania jej na stałym poziomie. W trakcie zabiegu, pacjentowi podawany jest czysty, stuprocentowy tlen, który w warunkach panujących w komorze hiperbarycznej, ma właściwości przenikania nawet do nieukrwionych miejsc w ciele pacjenta. Kuracja trwa około 120- 130 minut i niesie ze sobą szereg korzyści, a więcej informacji na ten temat, dostępnych jest tu: komora hiperbaryczna zalety. Warto zaznaczyć, że w celu uzyskania wymiernego rezultatu, należy regularnie uczestniczyć w zabiegach z wykorzystaniem urządzenia, takiego jak komora hiperbaryczna. Na czym polega jej zbawienny wpływ na organizm? Przede wszystkim na tym, że wspomaga ona poprawę procesów fizjologicznych, jakie zachodzą w organizmie. Ponadto, działa także hamująco na proces starzenia i wspomaga odżywianie oraz regenerację komórek.


Do czego służy komora hiperbaryczna? Wskazania do tlenoterapii


Wiedząc już, na czym polega komora hiperbaryczna, warto omówić wskazania do kuracji z jej wykorzystaniem. Otóż zalecana jest m.in. w przypadku takich chorób, jak:


  • Choroba dekompresyjna,
  • Zatrucie tlenkiem węgla,
  • Niedokrwienie tkanek miękkich o ostrym charakterze,
  • Zator gazowy powstały np. podczas operacji lub cewnikowania,
  • Martwicze zakażenie tkanek miękkich,
  • Głuchota będąca wynikiem urazu akustycznego lub o charakterze idiopatycznym,
  • Oparzenia II i III stopnia.

Hiperbaria tlenowa zalecana jest również w wielu innych przypadkach, do których należą: przewlekłe choroby skóry, różne stany zapalne, złamania, stłuczenia, a także choroby układu krążenia.


Ze względu na to, że wpływa hamująco na procesy starzenia oraz wspomaga regenerację i odżywienie komórek, znajduje zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej.


Materiały źródłowe:

https://www.researchgate.net/publication/313843326_Aktualne_zastosowanie_hiperbarii_tlenowej

https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/10266/0

https://www.czytelniamedyczna.pl/380,terapia-tlenem-hiperbarycznym-w-centrum-leczenia-oparzen-doswiadczenia-wlasne.html

https://wyd.edu.pl/images/Czasopisma_naukowe/Pielegniarstwo/.../Mackiewicz_Rezmerska_2017_P_3_2.pdf