Jak często i ile zabiegów odbyć w komorze hiperbarycznej?

Komora hiperbaryczna jest specjalnie skonstruowanym urządzeniem, dedykowanym przeprowadzaniu terapii hiperbarycznej. Metoda ta wykorzystuje lecznicze właściwości stuprocentowego tlenu, podawanego pacjentowi pod zwiększonym ciśnieniem. Więcej na temat naszego medycznego sprzętu do hiperbarii można przeczytać tu: co to jest komora hiperbaryczna. Żeby móc czerpać z niej maksymalne korzyści, konieczne jest uczestniczenie w regularnych zabiegach. Jak często korzystać z komory hiperbarycznej i ile zabiegów odbyć w kapsule, aby uzyskać wymierne korzyści? Odpowiadamy.
Komora hiperbaryczna - ile zabiegów poprawia samopoczucie?


Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na hiperbarię tlenową. Seanse w komorze zalecane są zarówno w konkretnych jednostkach chorobowych, jak i w celach profilaktyki zdrowotnej. Wiele wartościowych informacji na temat tej formy kuracji, znajduje się tu: jak działa komora hiperbaryczna. Lecznicze właściwości tlenu pozwalają uporać się z wieloma chorobami, wspomagając działanie leków i przyspieszając powrót do zdrowia. Należy mieć na uwadze jednak, jak ważne są regularne i systematyczne zabiegi. Komora hiperbaryczna najlepsze efekty daje po przyjęciu serii zabiegów, jednak już po pierwszym seansie można poczuć się lepiej. Wiele osób odczuwa nagły przypływ energii, a u części pacjentów już po jednym zabiegu, zauważalna jest reakcja organizmu na wydzielanie toksyn. Są to jednak pojedyncze przypadki, a efekty terapii odczuwalne są dopiero po kilku seansach w kapsule typu medyczna komora hiperbaryczna. Ile zabiegów zatem należy przyjąć? O tym w dalszej części artykułu.


Komora hiperbaryczna – jak często ją stosować?


Wracając do oszacowania liczby seansów w urządzeniu typu komora hiperbaryczna, ile zabiegów będzie odpowiednie dla danej osoby, jest uzależnione od kilku czynników. Mowa tu o stanie zdrowia pacjenta, jego wieku, a także powodach seansów w komorze. Na przykład w przypadku profilaktyki zdrowotnej wystarczające może okazać się 5 zabiegów wykonywanych co drugi/ trzeci dzień, podczas gdy osoba dotknięta Boreliozą będzie potrzebowała takich zabiegów około 40, wykonywanych każdego dnia bez jakiejkolwiek przerwy.


Jak często korzystać z komory hiperbarycznej? Konkrety


Biorąc pod uwagę, że zwiększone nasycenie tlenu utrzymuje się we krwi do 24h od czasu wyjścia z komory, to idealnie jest wykonywać zabiegi codziennie. Wtedy produkcja komórek macierzystych w Twoim organizmie osiąga maksymalne tempo po ok. czwartym dniu od rozpoczęcia terapii.


Z przyczyn praktycznych mało osób decyduje się na nieprzerwane sesje dłuższe, niż 8 dni, ponieważ ludzie, w tym pacjenci, w weekendy chcą odpocząć i w rzeczywistości każdy ma czasem jakiś wyjazd, który uniemożliwia codzienne odbywanie terapii. Na szczęście według badań przytoczonych na naszej stronie, seanse, które są wykonywane 5 dni w tygodniu są równie skuteczne, także śmiało można czasem opuścić 1 czy 2 dni w tygodniu w ciągu całej serii zabiegów hiperbarii tlenowej.


Dla najambitniejszych w naszej placówce zawsze jest opcja wykonywania zabiegów codziennie, aby osiągnąć jak największy efekt, jak najszybciej. Należy jednak pamiętać, że odpoczynek umysłu i zdrowie psychiczne jest tak samo istotnym aspektem leczenia jak pozostałe podjęte środki, więc nie należy robić tego, jeśli czujemy, że potrzebujemy po prostu przez weekend odpocząć w innym miejscu, niż nasza placówka.

Odnośnie godzin zabiegów dzień po dniu – w teorii idealnie gdyby były o tej samej godzinie, ale w praktyce nie zauważyliśmy różnicy w poprawie zdrowia pacjentów, jeśli sesje wykonywane były dzień po dniu w różnych godzinach.