Hiperbaryczna tlenoterapia w astmie

Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, w której udział biorą liczne komórki i substancje przez nie uwalniane. Towarzyszą jej takie objawy jak: nawracające epizody świszczącego oddechu, kaszel, duszności, a także uczucie ściskania w klatce piersiowej. Wyżej wymienione dolegliwości są następstwem nadreaktywności oskrzeli, a epizodom choroby towarzyszy rozległe, zmienne ograniczenie przepływu powietrza w płucach, które nierzadko ustępuje samoistnie lub pod wpływem leczenia. Choroba ta w sposób znaczący pogarsza jakość życia pacjenta, a nieleczona lub leczona w niewłaściwy sposób, prowadzi do wielu poważnych powikłań.


Jedna ze skutecznych form jej kuracji, to komora hiperbaryczna. Astma jako choroba przewlekła, nie jest możliwa do całkowitego wyleczenia. Jednak za pomocą stosowania rozmaitych środków zapobiegawczych, można kontrolować jej objawy, a skutecznym rozwiązaniem jest właśnie hiperbaria tlenowa.


Medyczna komora hiperbaryczna – astma


Osoby borykające się z przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, najczęściej poddawanie są kuracjom farmakologicznym, których celem jest złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie objawów astmy. Za sprawą licznych badań, których celem było wskazanie zależności, występujących na polach – astma a komora hiperbaryczna dowiedziono, że tlenoterapia powoduje kilka efektów fizjologicznych, które sprawiają, iż stanowi ona skuteczną formę leczenia tej przypadłości. Dlatego też pacjenci, którzy borykają się z nawracającymi epizodami nadreaktywności oskrzeli, z całą pewnością powinny rozważyć poddanie się kuracji z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia, jakim jest komora hiperbaryczna. Astma leczona przy jej użyciu przebiega łagodniej i co niezwykle istotne, znacząco podnosi komfort życia pacjenta. W Oxomedica dysponujemy specjalistyczną, medyczną kapsułą do tlenoterapii, która pozwala skutecznie zniwelować uciążliwe objawy tej niebezpiecznej choroby. Poniżej wskazujemy zależności na płaszczyźnie - komora hiperbaryczna a astma, obrazujące wpływ hiperbarii tlenowej na przebieg tej przypadłości.


Astma a komora hiperbaryczna – skuteczność tlenoterapii w leczeniu przewlekłego zapalenia dróg oddechowych


Dla pacjentów, którzy zadają sobie pytanie, czy komora hiperbaryczna a astma to bezpieczne połączenie, rzetelnym źródłem wiedzy będą badania przeprowadzone przez lekarzy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Dowiedli oni bowiem, że wśród pacjentów borykających się m.in. z astmą, którzy byli poddawani hiperbarii tlenowej, nastąpiła poprawa kliniczna.


Nie bez znaczenia pozostają również wnioski, omawiane przez Dr Rashmi Gulati w artykule “Hyperbaric Oxygen Therapy and Asthma and Allergies”. Specjalistka udowadnia, że tlenoterapia może być pomocna dla osób cierpiących z powodu astmy oraz rozmaitych alergii.


W swoich rozważaniach wyszczególnia m.in. takie zależności na płaszczyznach astma a komora hiperbaryczna, jak:


  • Zmniejszenie obrzęku i stanu zapalnego,
  • Złagodzenie niewielkiego poziomu niedotlenienia.

Jeżeli należysz do grupy pacjentów borykających się z astmą, skontaktuj się z nami. W naszej placówce skorzystasz bowiem ze wsparcia w leczeniu przewlekłego zapalenia dróg oddechowych, a tym samym poprawisz swoje samopoczucie i znacząco podniesiesz komfort życia.